pera müzik festivali

www.perafestival.org
bu sene 4. sü düzenlenen pera müzik festivali 9-13 nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi... 3 yıldır sürekli artan bir ilgiyle uluslararası düzeyde dahi dikkatleri çekmeyi başaran bu festival özellikle genç yeteneklerin tanınması açısından çok büyük bir öneme sahip... pera güzel sanatlar organizatörlüğünde gerçekleştirilen müzik festivali, pera tarafından organize edilen tek festival de değil... müzik festivali yanında, bu sene 9. su düzenlenen piyano festivali ve flamenko festivali de oldukça önemli... tabii pera güzel sanatlar lisesi aynı zamanda ülkemizin 4 bölüme sahip tek lisesi olması açısından da önemli ve müzik festivallerine ek olarak; resim ve tasarım festivalleri de dikkat çekici ancak benim için müzik, piyano ve flamenko festivalleri öncelikli öneme sahip...

pera güzel sanatlar, 1990 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor ve eğitime başladığı ilk yıldan günümüze kadar sanat etkinliklerine aralıksız ederek, kültür ve sanata önemli katkılarda bulunmuştur...

bu festivallerin benim açımdan önemli olan yanı özellikle genç yeteneklere ağırlıklı olarak yer veriyor olması...

önceki yıllarda katılmış olan genç yeteneklere henüz ulaşamadım ancak bu sene programa kabul edilen gençler hakkında kısaca ulaşabildiğim bilgileri paylaşayım... çoğunun videolarını izledim, gerçekten gelecek açısından oldukça umut verici buldum performanslarını...

müzik festivalinde performans sergileyen en küçük sanatçı beste gürkey idi... kendisi hakkında daha önce paylaşımda bulunmuştum... dilerseniz okuyabilirsiniz... beste gürkey...

eylül umay taş (keman) - gözde çakır (flüt) - hacer cansu yüksel (klarinet)

hacer cansu yüksel
müziğe 2004 yılında piyano ile başladı. 2008 yılında mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuvarı’nın tam zamanlı yetenek sınavlarını kazandı. yard. doç. ebru mine sanakın çeliker ile klarinet çalışmalarına başladı. vieri bottazzini’ nin yönetiminde animato kentet ile 2011’de genç klasikçiler festivali’nde yer aldı. 2011-2012 eğitim öğretim yılında m.s.g.s.ü genç orkestrası’na solist olmaya hak kazandı. 2013 yılında istanbul klarinet korosu ile italya ve bulgaristan turnelerine katıldı. yine 2013 yılında fransa’da yapılan pablo casals festivali’ne katılıp burada michel lethiec ve ısaac rodriguez ile çalışmalar yaptı. bu güne kadar guy dangain, nicholas baldeyrou michel lethiec, ısaac rodriguez, feza çetin ve ayşegül kirmanoğlu ile masterclasslara katılan hacer cansu yüksel, çalışmalarına yard. doç. ebru mine sanakın çeliker ile devam etmektedir...

gözde çakır
flüt eğitimine 2006 yılında çukurova üniversitesi devlet konservatuvarı’nda figen akgün ile başladı. 2007 yılından sonra çalışmalarına murat esen ile devam etti. 2012’de mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuvarı’ na geçiş yaparak bir süre ayla uludere ile çalıştı. flüt eğitimine halen vieri bottazzini ile devam etmektedir. 

2007 yılında sir james galway’ in isviçre’ de düzenlenmiş olduğu masterclass’a katıldı. raffaele trevisani, andrea oliva, bülent evcil, mats möller, christian plouvier, robin kani, kathleen rudolph ve laura hamm ile çalıştı.
2012’de uluslararası izmir flüt yarışmasında 2. lik ödülü kazandı. m.s.g.s.ü devlet konservatuvarı’ nın genç solistler sınavını kazanarak 2013’te solistlik sonseri verdi.. eğitimi süresince bir çok solo, orkestra ve oda müziği etkinliklerinde yer aldı. çukurova devlet senfoni orkestrası’nda takviye sanatçı olarak görev alıp antonio pirolli, emin güven yaşlıçam ve artun hoinic gibi orkestra şefleriyle çalışma imkanı buldu.

eylül umay taş
1994 yılında adana’da doğdu. 9 yaşında çukurova üniversitesi devlet konservatuvarının açmış olduğu yetenek sınavını kazanarak keman eğitimine ferhang hüseyinov ile başladı.

2009’da uluslararası ayvalık müzik akademisi’ne katılarak prof. lukas david, pierre amoyal ve çiğdem iyicil ile çalıştı. aynı yıl şef cem mansur yönetimindeki ulusal gençlik senfoni orkestrasının sınavını kazanarak orkestra bünyesinde konserler verdi.
2010 yılında daniya kaynova ile keman eğitimine, oda müziği çalışmalarına ise viaceslav kaynov ile devam ederek türkiye’nin birçok şehrinde solo ve oda müziği konserleri verdi. 2010 yazında kapadokya’da her yıl düzenlenen “ klasik keyifler müzik akademisi”ne katılarak ellen jewet ve özcan ulucan ile çalışmalar yaptı.
2011 yılında rusya-kazan’da düzenlenen “büyük bolgar müzik festivali”nin daveti üzerine keman sınıfı ile katılarak solo ve oda müziği konserleri verdi. aynı yıl düzenlenen “5. sforzando müzik yarışması”nda kendi kategorisinde 1.lik kazandı. yine aynı yıl urla müzik akademisi’nde stefan picard’ın keman masterclassına katıldı. 
2012 yılında sırbistan müzik pedagogları derneği tarafından düzenlenen uluslararası “ınternet music competition’da kategorisinde 2. oldu. 2012 yılında paris’te düzenlenen “we play together” uluslararası müzik yarışmasında oda müziği kategorisinde grup arkadaşlarıyla birlikte “grand prix” ödülüne layık görüldüler.
2012 yılında ukrayna’da düzenlenen 10. ınternational ındependent music competition “ındividualis” adlı yarışmada kategorisinde 3.oldu. aynı sene eğitim gördüğü çukurova üniversitesi devlet konservatuvarı’ nı birincilikle bitirdi. 
2013’te dubrovnik’te düzenlenen caka uluslararası kış okulu’na katılarak cihat aşkın, ani schnarch, sevil ulucan, hakan şensoy ve şenol aydın ile masterclasslara katıldı ve burada konser verdi. 2013 yılında mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi’ne geçiş yaparak eğitimine prof. pelin halkacı akın ile devam etmektedir.

ülker tümer

ülker tümer
1998 yılında adana'da doğan ülker tümer, viyolonsel eğitimine 2009 yılında, çukurova üniversitesi devlet konservatuvarı'nda viacheslav kaynov ile başladı. buradaki eğitimi süresince adana başta olmak üzere türkiye ve yurtdışında solo, piyano eşlikli ve oda müziği olarak çeşitli konserler verdi. aima başta olmak üzere çeşitli masterclass’larda peter bruns, umberto clerici, johannes moser, claus kanngieser ve natalia gutman ile çalışma fırsatı yakalamış olan genç sanatçı, 2011 yılında rusya'da düzenlenen "büyük bolgar müzik festivali’nde” solo ve oda müziği konserleri verdi, 2013’de üyesi olduğu “adana string quartet” ile arjantin-buenos aires’te “ıguazu en concierto” festivalinde konser verdi ayrıca doğuş çocuk senfoni orkestrası'nda ve tugfo orkestralarında yer aldı. son olarak şubat 2014’de iş sanat’ın “parlayan yıldızlar” serisinde konser veren ülker tümer, 2013 yılından itibaren eğitimine mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuvarı’nda dilbağ tokay ile devam etmektedir. ülker tümer’in katıldığı ve ödüller alarak döndüğü yarışmalar: 2011 yılında almanya-berlin’de “berlin ınternational music competition “sforzando” yarışmasında viyolonsel dalında ikincilik, oda müziği dalında ise grup arkadaşlarıyla birlikte birincilik ödülü. 2012 yılında -sırbistan müzik pedagogları derneği tarafından düzenlenen “ınternet music competition”da viyolonsel dalında birincilik ve üyesi olduğu adana string quartet ile birincilik ödülü. -fransa-paris’de, slave de musique konservatuvarı’nda düzenlenen “we play together“ adlı yarışmada hem viyolonsel, hem de oda müziği dallarında birincilik ödülü ve ayrıca üyesi olduğu oda orkestrası kategorisinde de “grand prıx“ ödülü. -slovakya‘da “talents for europe“ yarışmasında oda müziği dalında grup arkadaşlarıyla birlikte ikincilik ödülü. -ukrayna’da “10th ınternational ındependent music competition “ındividualis” adlı yarışmada üçüncülük ödülü.


yiğit şahan yüksel

yiğit şahan yüksel
klarinet eğitimine 2008 yılında mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuvarı’nda yarı zamanlı olarak, öğretmenim feza çetin ile başladı. eğitimi süresince okul içinde ve dışında konserler verdi. 2009 yılı mayıs ayında klarinetist nicolas baldeyrou’nun verdiği masterclass eğitimine dinleyici olarak katıldı. 2011 yılı eylül ayında urla müzik akademisinde prof. michel lethiec’in verdiği masterclass eğitimine aktif olarak katıldı. 2012 yılı ocak ayında birkez daha itü’de gerçekleşen prof. michel lethiec’in masterclass eğitimine katıldı. 2012 yılı eylül ayında yine urla müzik akademisinde, prof. michel lethiec ile çalıştı. 2013 yılı ağustos ayında, fransa’da gerçekleşen festival pablo casals’da ısaac rodrigez ve michel lethiec ile çalışmalarına devam etti. klarinet öğrenimine halen, mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuarı’nda, feza çetin ile devam etmektedir.


kübra çadırcıoğlu

kübra çadırcıoğlu
1995 yılında doğan kübra çadırcıoğlu eğitimi boyunca birçok solo, oda müziği ve orkestra konserlerinde yer aldı. ilk korno eğitimine 2006 yılında hakan ateş ile basladi. 2011 yılında fransa'nın montpellier kentinde düzenlenen montpellier languedoc-roussillon festivaline korist olarak katılmıştır. bruno schneider, mahir kalmik, janis lieberman gibi sanatçıların ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı. erdem çöloğlu, gürer aykal, marek pijarowski, cem’i can deliorman, theodore kuchar, alain louvier, antonio pirolli gibi şeflerle çalışma fırsatı buldu. 2013 yılının nisan ayında paris boulogne-billancourt konservatuvarı’nda düzenlenen opus erasmus ııı programında yer aldı ve bu program çerçevesinde dufort’un les chasseurs de neige adlı yapıtının seslendirmesinde orkestra sanatçısı olarak yer aldı. istanbul devlet senfoni orkestrasının konserlerine misafir sanatçı olarak katılmaktadır. eğitimine halen mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuvarında mahir kalmik ile devam etmektedir.

genç solistler haricinde, ada trio, nova ensemble, istanbul flüt dörtlüsü ve grup ters açı da performans sergilediler... şimdilik video, resim ve detaylı bilgi paylaşmada çeşitli sorunlar yaşıyorum... ilk fırsatta tüm bu gençler hakkında daha fazla paylaşımlar yapmaya ve detaylı bilgi vermeye çalışacağım...

şimdilik perafestival youtube sayfasından bazı videoları izleyebilirsiniz...

perafestival/facebook ve pera güzel sanatlar/facebook sayfalarından da detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün... 


Yorumlar

Çok Okunanlar