Ana içeriğe atla

pera müzik festivali

www.perafestival.org
bu sene 4. sü düzenlenen pera müzik festivali 9-13 nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi... 3 yıldır sürekli artan bir ilgiyle uluslararası düzeyde dahi dikkatleri çekmeyi başaran bu festival özellikle genç yeteneklerin tanınması açısından çok büyük bir öneme sahip... pera güzel sanatlar organizatörlüğünde gerçekleştirilen müzik festivali, pera tarafından organize edilen tek festival de değil... müzik festivali yanında, bu sene 9. su düzenlenen piyano festivali ve flamenko festivali de oldukça önemli... tabii pera güzel sanatlar lisesi aynı zamanda ülkemizin 4 bölüme sahip tek lisesi olması açısından da önemli ve müzik festivallerine ek olarak; resim ve tasarım festivalleri de dikkat çekici ancak benim için müzik, piyano ve flamenko festivalleri öncelikli öneme sahip...

pera güzel sanatlar, 1990 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdürüyor ve eğitime başladığı ilk yıldan günümüze kadar sanat etkinliklerine aralıksız ederek, kültür ve sanata önemli katkılarda bulunmuştur...

bu festivallerin benim açımdan önemli olan yanı özellikle genç yeteneklere ağırlıklı olarak yer veriyor olması...

önceki yıllarda katılmış olan genç yeteneklere henüz ulaşamadım ancak bu sene programa kabul edilen gençler hakkında kısaca ulaşabildiğim bilgileri paylaşayım... çoğunun videolarını izledim, gerçekten gelecek açısından oldukça umut verici buldum performanslarını...

müzik festivalinde performans sergileyen en küçük sanatçı beste gürkey idi... kendisi hakkında daha önce paylaşımda bulunmuştum... dilerseniz okuyabilirsiniz... beste gürkey...

eylül umay taş (keman) - gözde çakır (flüt) - hacer cansu yüksel (klarinet)

hacer cansu yüksel
müziğe 2004 yılında piyano ile başladı. 2008 yılında mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuvarı’nın tam zamanlı yetenek sınavlarını kazandı. yard. doç. ebru mine sanakın çeliker ile klarinet çalışmalarına başladı. vieri bottazzini’ nin yönetiminde animato kentet ile 2011’de genç klasikçiler festivali’nde yer aldı. 2011-2012 eğitim öğretim yılında m.s.g.s.ü genç orkestrası’na solist olmaya hak kazandı. 2013 yılında istanbul klarinet korosu ile italya ve bulgaristan turnelerine katıldı. yine 2013 yılında fransa’da yapılan pablo casals festivali’ne katılıp burada michel lethiec ve ısaac rodriguez ile çalışmalar yaptı. bu güne kadar guy dangain, nicholas baldeyrou michel lethiec, ısaac rodriguez, feza çetin ve ayşegül kirmanoğlu ile masterclasslara katılan hacer cansu yüksel, çalışmalarına yard. doç. ebru mine sanakın çeliker ile devam etmektedir...

gözde çakır
flüt eğitimine 2006 yılında çukurova üniversitesi devlet konservatuvarı’nda figen akgün ile başladı. 2007 yılından sonra çalışmalarına murat esen ile devam etti. 2012’de mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuvarı’ na geçiş yaparak bir süre ayla uludere ile çalıştı. flüt eğitimine halen vieri bottazzini ile devam etmektedir. 

2007 yılında sir james galway’ in isviçre’ de düzenlenmiş olduğu masterclass’a katıldı. raffaele trevisani, andrea oliva, bülent evcil, mats möller, christian plouvier, robin kani, kathleen rudolph ve laura hamm ile çalıştı.
2012’de uluslararası izmir flüt yarışmasında 2. lik ödülü kazandı. m.s.g.s.ü devlet konservatuvarı’ nın genç solistler sınavını kazanarak 2013’te solistlik sonseri verdi.. eğitimi süresince bir çok solo, orkestra ve oda müziği etkinliklerinde yer aldı. çukurova devlet senfoni orkestrası’nda takviye sanatçı olarak görev alıp antonio pirolli, emin güven yaşlıçam ve artun hoinic gibi orkestra şefleriyle çalışma imkanı buldu.

eylül umay taş
1994 yılında adana’da doğdu. 9 yaşında çukurova üniversitesi devlet konservatuvarının açmış olduğu yetenek sınavını kazanarak keman eğitimine ferhang hüseyinov ile başladı.

2009’da uluslararası ayvalık müzik akademisi’ne katılarak prof. lukas david, pierre amoyal ve çiğdem iyicil ile çalıştı. aynı yıl şef cem mansur yönetimindeki ulusal gençlik senfoni orkestrasının sınavını kazanarak orkestra bünyesinde konserler verdi.
2010 yılında daniya kaynova ile keman eğitimine, oda müziği çalışmalarına ise viaceslav kaynov ile devam ederek türkiye’nin birçok şehrinde solo ve oda müziği konserleri verdi. 2010 yazında kapadokya’da her yıl düzenlenen “ klasik keyifler müzik akademisi”ne katılarak ellen jewet ve özcan ulucan ile çalışmalar yaptı.
2011 yılında rusya-kazan’da düzenlenen “büyük bolgar müzik festivali”nin daveti üzerine keman sınıfı ile katılarak solo ve oda müziği konserleri verdi. aynı yıl düzenlenen “5. sforzando müzik yarışması”nda kendi kategorisinde 1.lik kazandı. yine aynı yıl urla müzik akademisi’nde stefan picard’ın keman masterclassına katıldı. 
2012 yılında sırbistan müzik pedagogları derneği tarafından düzenlenen uluslararası “ınternet music competition’da kategorisinde 2. oldu. 2012 yılında paris’te düzenlenen “we play together” uluslararası müzik yarışmasında oda müziği kategorisinde grup arkadaşlarıyla birlikte “grand prix” ödülüne layık görüldüler.
2012 yılında ukrayna’da düzenlenen 10. ınternational ındependent music competition “ındividualis” adlı yarışmada kategorisinde 3.oldu. aynı sene eğitim gördüğü çukurova üniversitesi devlet konservatuvarı’ nı birincilikle bitirdi. 
2013’te dubrovnik’te düzenlenen caka uluslararası kış okulu’na katılarak cihat aşkın, ani schnarch, sevil ulucan, hakan şensoy ve şenol aydın ile masterclasslara katıldı ve burada konser verdi. 2013 yılında mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi’ne geçiş yaparak eğitimine prof. pelin halkacı akın ile devam etmektedir.

ülker tümer

ülker tümer
1998 yılında adana'da doğan ülker tümer, viyolonsel eğitimine 2009 yılında, çukurova üniversitesi devlet konservatuvarı'nda viacheslav kaynov ile başladı. buradaki eğitimi süresince adana başta olmak üzere türkiye ve yurtdışında solo, piyano eşlikli ve oda müziği olarak çeşitli konserler verdi. aima başta olmak üzere çeşitli masterclass’larda peter bruns, umberto clerici, johannes moser, claus kanngieser ve natalia gutman ile çalışma fırsatı yakalamış olan genç sanatçı, 2011 yılında rusya'da düzenlenen "büyük bolgar müzik festivali’nde” solo ve oda müziği konserleri verdi, 2013’de üyesi olduğu “adana string quartet” ile arjantin-buenos aires’te “ıguazu en concierto” festivalinde konser verdi ayrıca doğuş çocuk senfoni orkestrası'nda ve tugfo orkestralarında yer aldı. son olarak şubat 2014’de iş sanat’ın “parlayan yıldızlar” serisinde konser veren ülker tümer, 2013 yılından itibaren eğitimine mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuvarı’nda dilbağ tokay ile devam etmektedir. ülker tümer’in katıldığı ve ödüller alarak döndüğü yarışmalar: 2011 yılında almanya-berlin’de “berlin ınternational music competition “sforzando” yarışmasında viyolonsel dalında ikincilik, oda müziği dalında ise grup arkadaşlarıyla birlikte birincilik ödülü. 2012 yılında -sırbistan müzik pedagogları derneği tarafından düzenlenen “ınternet music competition”da viyolonsel dalında birincilik ve üyesi olduğu adana string quartet ile birincilik ödülü. -fransa-paris’de, slave de musique konservatuvarı’nda düzenlenen “we play together“ adlı yarışmada hem viyolonsel, hem de oda müziği dallarında birincilik ödülü ve ayrıca üyesi olduğu oda orkestrası kategorisinde de “grand prıx“ ödülü. -slovakya‘da “talents for europe“ yarışmasında oda müziği dalında grup arkadaşlarıyla birlikte ikincilik ödülü. -ukrayna’da “10th ınternational ındependent music competition “ındividualis” adlı yarışmada üçüncülük ödülü.


yiğit şahan yüksel

yiğit şahan yüksel
klarinet eğitimine 2008 yılında mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuvarı’nda yarı zamanlı olarak, öğretmenim feza çetin ile başladı. eğitimi süresince okul içinde ve dışında konserler verdi. 2009 yılı mayıs ayında klarinetist nicolas baldeyrou’nun verdiği masterclass eğitimine dinleyici olarak katıldı. 2011 yılı eylül ayında urla müzik akademisinde prof. michel lethiec’in verdiği masterclass eğitimine aktif olarak katıldı. 2012 yılı ocak ayında birkez daha itü’de gerçekleşen prof. michel lethiec’in masterclass eğitimine katıldı. 2012 yılı eylül ayında yine urla müzik akademisinde, prof. michel lethiec ile çalıştı. 2013 yılı ağustos ayında, fransa’da gerçekleşen festival pablo casals’da ısaac rodrigez ve michel lethiec ile çalışmalarına devam etti. klarinet öğrenimine halen, mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuarı’nda, feza çetin ile devam etmektedir.


kübra çadırcıoğlu

kübra çadırcıoğlu
1995 yılında doğan kübra çadırcıoğlu eğitimi boyunca birçok solo, oda müziği ve orkestra konserlerinde yer aldı. ilk korno eğitimine 2006 yılında hakan ateş ile basladi. 2011 yılında fransa'nın montpellier kentinde düzenlenen montpellier languedoc-roussillon festivaline korist olarak katılmıştır. bruno schneider, mahir kalmik, janis lieberman gibi sanatçıların ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı. erdem çöloğlu, gürer aykal, marek pijarowski, cem’i can deliorman, theodore kuchar, alain louvier, antonio pirolli gibi şeflerle çalışma fırsatı buldu. 2013 yılının nisan ayında paris boulogne-billancourt konservatuvarı’nda düzenlenen opus erasmus ııı programında yer aldı ve bu program çerçevesinde dufort’un les chasseurs de neige adlı yapıtının seslendirmesinde orkestra sanatçısı olarak yer aldı. istanbul devlet senfoni orkestrasının konserlerine misafir sanatçı olarak katılmaktadır. eğitimine halen mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuvarında mahir kalmik ile devam etmektedir.

genç solistler haricinde, ada trio, nova ensemble, istanbul flüt dörtlüsü ve grup ters açı da performans sergilediler... şimdilik video, resim ve detaylı bilgi paylaşmada çeşitli sorunlar yaşıyorum... ilk fırsatta tüm bu gençler hakkında daha fazla paylaşımlar yapmaya ve detaylı bilgi vermeye çalışacağım...

şimdilik perafestival youtube sayfasından bazı videoları izleyebilirsiniz...

perafestival/facebook ve pera güzel sanatlar/facebook sayfalarından da detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün... 


Yorumlar

Ayın Çok Okunanları

aslıhan keçebaşoğlu

başarılı genç bestecilerimizden aslıhan keçebaşoğlu; finlandiya'nın ünlü sibelius müzik akademisinde master yapmaya hak kazanmış... bugün birden karşıma çıkınca bu haber, çok sevindim... kendisi hakkında iki kelam etme fırsatım da çıktı bu arada...

son yıllarda eserleri ile adını sıkça duymaya başladığımız aslıhan keçebaşoğlu ile ilgili olarak öncelikle ufak bir hatırlatmada bulunmam gerekiyor, sonra bu kısmı silip atacağım okuluna başladığında... 

hem sibelius akademisine finlandiya dışından başvuran 25 aday içinden ön eleme ile seçilen 7 kişiden biri olmayı hem de o 7 kişi içinden sıyrılıp, okula kabul edilen 2 kişiden biri olmayı başardı aslıhan keçebaşoğlu... özetle bu önemli okulda yüksek lisans yapacak ancak 7 temmuz tarihine kadar acil olarak 2500 euro desteğe ihtiyacı var... sonrasında da oturma izni ve yaşamsal giderleri için de önemli bir desteğe ihtiyacı olacak doğal olarak... ilgilenenler için adresini vereyim hemen... 

aslihankecebasoglu yazacaksınız... sonrası bildiğin…

çocuğa gitar nasıl alınır?

başlığı atmam çok uzun sürdü!... "çocuğa gitar nasıl alınır" tuhaf geldi... "gitar çocuğa nasıl alınır" daha tuhaf... "nasıl çocuğa gitar alınır" ilginç oldu... "çocuğa nasıl gitar alınır" daha değişik oldu... her neyse işte, yazının bütün bu değişik sorulara yanıt vermesine çalışayım da olsun bitsin...


aslında çok zor bir konu hakkında yazacağım çünkü bu sayfaya "çocuğuna gitar almayı düşünen ama bunu nasıl yapması gerektiğini bilmeyen, işin içinden çıkamayan kişiler" arama motorları tarafından zorla getiriliyorlar ama bu sayfada öyle bir konu yoktu... artık olmak üzere... gelen kardeşlerimiz elleri boş dönmesinler diye düşündüm ve bildiğim kadarıyla yazayım dedim...

"çocuğa gitar nasıl alınır" ve "gitar çocuğa nasıl alınır" sorularının yanıtı basit ve hemen geçeceğim; cebe bir miktar para konulur ve müzik aletleri satan yerlerden birine gidilip, satın alınır... bunu geçiyorum...

"nasıl çocuğa gitar alınır"…

çağla karaali

çağla karaali de 3 yaşında müziğe başlayanlardan... her ne kadar konservatuvarda 12 yaşından önce gitara başlayamazsın demişlerse de uzman kişiler, 5 yaşında gitar çalmaya zaten başlamış... çok da iyi çalıyor ayrıyetten... ben de bunu anlayamıyorum!... konservatuvardaki uzmanların dünyadan haberleri yok mu?...

konservatuvarı 7 yaşında kazanmış... 8 yaşında da engelliler için konserler vermeye başlamış... konservatuvardaki değişmez sabit kurallar sebebiyle de ayrılmış daha sonra... çok da iyi yapmış bence... sanatta kural olamaz... 1 yaşında ise sanatçı, sen ona uyacaksın... yapmak istemediği bir şeyi yaptırmaya çalışmayacaksın... onun kulu kölesi olacaksın sayın konservatuvar kardeş... o sana uymayacak, sen ona uyacaksın... kendinden daha iyi bakacaksın ona...

ben başka ülkelerin çocuklarını yazarken hiç bu tip sorunlarla karşılaşmıyorum!... ülkemiz çocuklarını yazmaya başladığım andan itibaren hep sorun hep sorun!... amerikalı, koreli, fransız çocukların aileleri çok mutlu!... onları…

idil ve ela'dan başarı haberi

yine bir gülden gökşen hoca klasiği... iki öğrenci, 2 birincilik... idil atlıer ve ela demirkaya; the muse müzik yarışmasına katılıp, birinci olmuşlardı ama ben ertelemiştim bu paylaşımı çünkü ödül olarak yunanistanda konser vereceklerdi haziran sonunda...

temmuz ayına girdik ya, "konser verilmiş mi? bi bakayım" dedim, verilmiş tabii... ben de paylaşayım artık dedim...

the muse, internet üzerinden video paylaşımına dayalı bir yarışma ve videonuzu yarışmaya göndererek katılım sağlıyorsunuz... değerlendirme sonucunda alınan puanlara göre dereceler veriliyor ve her kategorinin birincilerine konser verme imkanı sağlanıyor... bütün dünyaya açık bir yarışma ve neredeyse tüm enstrümanlara ek olarak vokal yanında, oda orkestrası, geleneksel enstrüman ve amatör kategorileri de mevcut...

ela ve idil, birinci oldukları için konser verme hakkı kazandılar ve 29 haziran günü saat 19:00 da atina'nın en büyük salonu olan megaron konser salonunda sahne aldılar... yapılan yorumlarda, büy…

cem esen

yıllardır takip etmeye çalıştığım bir isim besteci ve piyanist cem esen... daha doğrusu, takip etmeye başladığım belki de ilk genç müzisyenlerimizden kendisi ama yıllardır hakkında hiç paylaşım yapmadığım bir isim aynı zamanda... bu sayfada neden bir çok genç yetenekten henüz bahsedememiş olduğumu açıklarken de cem esen'i örnek göstermişim:)... bakınız, burada... gitmişken oraya; sağa sola da bir göz gezdirin, öyle dönün...

tabii hakkında hiç bilgi vermemiş de değilim... sağ üstteki "ara" kısmına adını yazıp, okuyabilirsiniz... mesela "neden önceliğimiz geleceğimizdir?" sorusuna yanıt ararken de cem esen'in hayran kaldığım eserlerinden biri olan free variations op. 7 eserini paylaşmıştım... bu paylaşımı ben çok önemserim ve okunmasını isterim, verdiğim bağlantıdan okuyun mutlaka...

içinde gürültü eksik olmayan bir evde dünyaya gelmiş cem esen de... yani anne de baba da müzisyen... komşuların sevmediği türden evler sanatçı evleri... "vayyy sen müziğe n…

orta çağdan günümüze hurdy gurdy

hurdy gurdy, 12. yüzyıl öncesine ait yaylı bir çalgıdan köken aldığı düşünülen oldukça eski bir müzik aleti... ilk ortaya çıktığı yer; bazı kaynaklara göre avrupa ama orta doğu orijinli olduğu konusunda neredeyse fikir birliği var gibi... üstelik atasının rebab olması da kuvvetle muhtemel... gerçi köken araştırmalarında bu kadar gerilere gidilmesi ne derece doğrudur bilmiyorum çünkü nihayetinde bütün enstrümanları en eski bir kaçına bağlayıvermek de biraz mantıksız geliyor bana... rebabın aşırı değişmiş bir hali oluyor bu durumda...

çok daha eski resimler mevcut ama ben birbirlerine benzeliklerinden dolayı jules richomme ye ait 1882 tarihli yukarıdaki tabloyu ve günümüze ait aşağıdaki fotoğrafı paylaşmayı istedim... aşağıdaki fotoğraf ise günümüzün ünlü folk rock grubu eluveitie nin gözde elemanı anna murphy ye ait... yazının sonunda bir videosunu paylaşırım mutlaka ama şimdilik şunu söylemek gerekir ki; 133 yıl öncesi ile günümüz arasında çok şey değişmiş olabilir ama işin özü aynı …

can çakmur

çok dikkat çeken, çok başarılı bir genç piyanist can çakmur... hakkında bir şeyler yazmak için hep ileri bir zamana ertelediğim isimlerden biri kendisi ama fırsat buldukça ertelediğim bu gençleri de yazmaya çalışıyorum... can çakmur, bir çok genç yeteneğimize oranla daha fazla tanınma fırsatı yakalamış olan bir isim... tabii bu tanınırlığın sebebi, elde ettiği büyük başarılar sonuçta ve dolayısıyla medyada daha fazla yer aldı... türkiyede ilgili medyanın bile ilgisini çekebilmek için bir kaç deveye birkaç hendek atlatmanız gerekiyor... zaten ondan sonra da medyaya ihtiyacınız kalmıyor:)...

can çakmur hakkında detaylı bilgi alabilmeniz için öncelikle resmi sayfasının adresini paylaşayım... çok iyi hazırlanmış güzel bir sayfaya sahip can çakmur... fırsat buldukça araya sıkıştırıyorum, her genç yeteneğimizin mutlaka böyle bir sayfası olmalı diye düşünüyorum... umarım bir çokları gibi sayfasına kilidi vurup da facebook, instagram vb gibi pek işe yaramayan ortamlara geçmez...

www.cancakmur.…

gnossienne

gnossienne denince akla önce yaratıcısı erik satie geliyor doğal olarak ama onun dışında akla hayale gelebilecek her şey de geliyor ruh durumuna göre... özellikle o büyük üne sahip olan gnossienne no 1 dinlerken ben parçayı her seferinde başka başka hissediyorum... bu eserin aslında hiç bir şekilde eğlenceli, neşeli vb filan olması mümkün değil gibi çünkü doğaya aykırı ama bana komik ve neşeli geldiği bile oldu!... yorumu dinleyenin ruh durumuna  bırakabilen bir eser...

önce şu yukarıdaki fotodan bahsedeyim, koreografisi amerikalı efsane kadın dansçı martha graham a ait 1926 nisanında prömiyeri yapılan dans gösterisinden... fotoğraf 1927 yılına ait ve gnossienne dans performansından bir enstantane... martha graham, 1991 yılında 97 yaşında öldü... amerikanın en eski dans kumpanyasının kurucusu ve ölene kadar da koreografilerini sürdürmüş... gnossienne ise martha grahamın ilk bağımsız dans gösterisi...

asıl adı eric alfred leslie satie olan ve adını daha sonra erik olarak değiştiren er…

gelem gelem (djelem djelem)...

"öldüğüm zaman beni ayakta gömün çünkü bütün ömrüm dizlerimin üstünde geçti"

"gyelem, gyelem", "jelem, jelem", "dzelem, dzelem", "dželem, dželem", "delem, delem", "djelem, djelem", "celem, celem"... ve daha bir çok benzeri türevi var bu "gelem, gelem" in... farklı çingene (roman) diyalektlerinde birbirine benzeyen ama farklı yazılan bir çok örneğine rastladım... aşağıdaki fotoğrafta bile, bir yanda dzelem yazarken, hemen yanında verilen sözlerde djelem yazılmış... en yaygın olarak kullanılan ise "gelem" olduğu için, ben de o şekilde yazıyorum...

çingeneler, çingene kültürü, müziği ve çingene katliamı hakkındaki aşağıdaki yazıları da okuyabilirsiniz

çingeneler

çingene müziği

tüm dünyadaki çingene halklarının ortak marşı oluyor gelem, gelem... insanın içini titreten çok önemli bir çingene şarkısı... zarko jovanovic e ait... çingeneler arasında çok sevildiği için marş olarak kabul edilmiş 197…

deniz neva ertürk

"gelecekte caza geçebilir" yada "bakarsınız, progresif müzik yapar" vb gibi bir takım kehanetlerde bulunamayacağım bir paylaşım olacak gibi görünüyor genç piyanist deniz neva ertürk hakkındaki bu paylaşım... sürekli takip edenler anlamıştır ne demek istediğimi ama ilk defa okuyan anlamayabilir; ben özellikle prog ve caz hastası olduğum için, burada gençlerin kafalarını çelip, klasik müzikten biraz saptırmaya çalışan bir tipim ama deniz neva ertürk'ü dinlerken, kendisine bu tip lafların pek işlemeyeceğini anlamış bulunuyorum... gelecek ne getirir tabii bilinmez, bakarsınız yeni bir ayşedeniz doğar ama deniz neva nedense bana tam bir klasik piyanist izlenimi verdi... yani klasik eserlere harfiyen bağlı, bilinen orijinal halleri ne ise bire bir çalma azmi içinde bir konser piyanisti sezdim... anlatamadım değil mi?... farkındayım:)... ama anlatmadan bırakmam merak etmeyin...

adına inatla klasik denen bu muhteşem müzik, diğer müzik türlerinin de anası olduğu için, …